StatisticsÖcsém

PÉCS UTCÁI ÍGY FESTENEK

PÉCS UTCÁI ÍGY FESTENEK
Pécs városában az első legális fal a belvárosból Kertváros felé vezető felüljáró alatt található: a felüljáró tartó pillérei egy kiégett disco(<-katt és láthatod milyen belülről) környéke a vasúti sínek mellett agyonfújt beton kerítésekkel minden egyéb helyen tilos graffitit festeni. Kijelenthető(!) eme tiltás –mint bárhol másutt is – eredménytelen. Léteznek városi szubkultúrák amelyek kommunikációs felületnek tekintik a belváros fal felületeit. Öncélú tag-elés (név felírás) és változó minőségű graffitiken túl (csak szubkultúrán adott csoporton belül értelmezhető a nonfiguratív ábrák cirkalmas betűösszetételek jelentése és eme csoportok egymással vetélkedve át-átfestenek már lefújt falfelületeket néha még verekednek is a saját mű védelmében) még a streetart-jelenség is előfordul a városban éppen úgy ahogy bárhol a Földön.



A street art csak néhány elemében hasonlítható a graffitihez illegalitás jellemzi mindkettőt mivel utcai fal felületeket (a streetart-osok többnyire csak lámpaoszlopokat-esőcsatornákat-kukákat-kapcsolószekrényeket és rossz minőségű fal felületeket…) vesznek igénybe. Vannak matricázók és stencilezők (előre kivágott műanyag-, vagy karton sablon segítségével fotografikus hatást elérő falfestmény amely lehet egy de többszínű is). A street art 1990-es években indult világ karrierjére 2000 után érkezett el Magyarországra illetve Pécsre is az internet szerint[ (: ] A street art valóban utcai művészet(!) lehet kísérletezni a galériákba hívásával de az illegalitás varázsa erősebb marad a galériák hűvösénél. Ahhoz hogy e festőket firkálókat vagy művészeket megértsük szociológiai pszichológiai vizsgálatokat is végezhetnénk de a graffitik földrajzi elhelyezkedéséből is levonhatók következtetések (iskolák-kollégiumok-szórakozóhelyek környékén van-e több vagy egy elöregedő családi házas környéken?). Illúzió például hogy a nagy színes fal firkák/falfestmények csak éjszaka készülnek három intenzív napot töltöttem terep szemlével/fényképezéssel és ez idő alatt nem egyszer és nemcsak legális helyen találkoztam fényes nappal forgalmas helyen felfestő kamaszokkal (a legális helyen két-három 16 éves külsejű festett a vezéralak fekete ruhában a három nagy alkotó munkáját elismerőileg bámulta négy-öt 13-14 éves fiúcska egyikük elhaladt mellettem a hátizsákjában összeütődtek a festékes kanák még a flakonban lévő golyót koccanását is hallani lehetett).
Az utcai művészet kötődik a lázadáshoz az önmagáért való lázadáshoz éppúgy mint az etikai alapon a közösségért a közösséghez szólni akaró szándékhoz Az utcai művészet önkéntes szolgálat (csak megszállottakkal találkoztam e területen), többé-kevésbé anonim művészet, ezáltal visszanyúl a hivatalos művészet előtti időszakba. Felvállalja a mocskot az ürességet a szürkeséget olyan falfelületeket amelyek nyomasztók és amelyekre pár óra munka után öröm ránézni. A street art felvállalja a ronda tűzfalakat a társadalmi igénytelenségből évtizedeken át mocskos betonkerítést s alakít a környezetén.

PÉCS UTCÁI<<---Klik :D Köszönet Mizsunak a segitségért a fotózásnál! http://bodoo.dj/ www.myspace.com/zinart

2 megjegyzés:

ták írta...

király a kutatómunka csocsó! viszont ha jól láttam kihagytad a cornernél (damjanich utca-művkar) lévő vagy 30 méteres falfelütet, ami jórészt MK-s gyakorlófalként is funkcionál. érdemes megnézni!

csocs Ó írta...

Köszönöm! de ez a sok kép Mizsu cimborámnélkül nem jött volna létre ővé volt a fotógép :D